Nasza historia
Zaczęło się od..
Chcąc rozwijać własną wiedzę i umiejętności Piotr Kostrzębski już w 2010 roku postanowił rozpocząć szkolić grupy podologów, studentów fizjoterapii z biomechanicznego badania stopy. W ramach rozwoju szkoleń, zdobywania doświadczenia klinicznego oraz nauczycielskiego szkolenie praktycznie z roku na rok było aktualizowane. W ramach współpracy z International Collage of Biomechanics w latach 2014-2016 nastąpiło zmniejszenie częstotliwości szkoleń z zakresu badania stopy. Związane to było z koniecznością zweryfikowania nie tylko własnych przekonań ale także i prezentowanych treści i wiedzy. Piotr równorzędnie dokształcał się i zdobywał wiedzę na szkoleniu instruktorskim terapii powięziowej FDM. Codzienna praktyka gabinetowa, analizowanie badań zwieńczyło finalnie uruchomieniem w 2016 roku zmienionej wersji szkolenia z biomechaniki, które po dzień dzisiejszy nosi nazwę Globalnej Terapii Stopy (GTS).
Z upływem lat w 2019 Piotr i szkolenie GTS zostało oficjalnie uznane i zarekomendowane przez International Collage of Biomechanics a rok później, Piotr został włączony do grona nauczycieli badania i terapii stopy z ramienia owego Instytutu. Nadmienić tu należy, że został on włączony do wspomnianego grona jako jedyny europejski fizjoterapeuta.
Tym samym po kolejnych latach szkoleń, zrzeszeniu wokół koncepcji GTS wielu fantastycznych kursantów oraz specjalistów szkolenie GTS zostało zmodyfikowane i zostala wdrożona karta badania stopy, która służy terapeutom jako pomoc w procesie diagnostyki. Widząc konieczność dalszego rozwoju i usystematyzowania obecnego stanu wiedzy po blisko 12 latach finalnie w 2022 powstje Akademia Globalnej Terapii Stopy.
Akademia ma na celu przede wszystkim przedstawianie rzetelnej, kompleksowej wiedzy klinicznej z zakresu badania, terapii oraz programwania kinezyterapii pacjentów z problemem wad i deformacji stopy. Pod słowem GLOBALNA kryje się całościowe podejście aby nie kwalifikować stopy jako prowodyra najgorszych i wszystkich patologicznych zmian lecz potrafić połączyć jej dysfunkcję w kompleksową terapię, która będzie celowana, gdyż proces diagnostyczny, który odbywa się jako pierwszy będzie terapeutę ukierunkowywał na właściwą ścieżkę.
W związku z tym wiedza z dziedzin takich jak: teoria wysiłku fizycznego, periodyzacja, trening medyczny, anatomia, fizjologia, biomechanika, patobiomechanika, kinezjologia rozwojowa (absolutnie nie ma nic wspólnego z kinezjologią stosowaną), interna, farmakologia, medycyna sportowa i ortopedyczna, neurologia, dermatologia, pediatria stanowi bardzo ważną bazę do tego aby pod pojęciam słowa GLOBALNA był konkret, a nie tylko oczywiste stwierdzenie, że człowiek jest całością.
Konieczność rozszerzenia spojrzenia doprowadziła finalnie do stworzenia gałęzi GTS, która to będzie prezentowana w ramach Akademii, czyli Badanie i terapia stopy dziecka. Moduł pediatryczny to bardzo ważny element całej edukacji terapeutów, gdyż często nawet na podstawowym szkoleniu GTS są przedstawiane treści odnoszące się do rozwoju dziecka, co ewidentnie pomaga terapeutom w zrozumieniu obecnego stanu pacjenta – nawet starszego.
W 2022 pierwsze szkolenie w Akademii ma charakter online gdzie przedstawiane są wykłady ale z mocnym akcentem na praktykę. Po pół roku, czyli po odbyciu pierwszego półrocznego szkolenia w ramach Akademii dyrekcja nosi się z zamiarem otwarcia placówki stacjonarnej i rozpoczęcie dwuletniego szkolenia stacjonarnego.
Bazujemy na nauce i jej założenia sprawdzamy, testujemy – a to praktyczny aspekt, zdaje się być z zawodem medycznym w pełni komlementarny i przede wszystkim uczciwy,